Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Recitativa i ariosa „Lerchenmusik” op. 53 na klarnet, wiolonczelę i fortepian

Opis

Rejestracja recitativów i ariosów „Lerchenmusik” op. 53 na klarnet, wiolonczelę i fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego, którego wykonanie odbyło się 7 listopada 2010 roku w Muzeum Żydowskim Galicja w Krakowie podczas koncertu „Hommage a…” w ramach 6. Festiwalu Muzyki Polskiej. Interpretacji dokonują soliści The London Sinfonietta: klarnecista Andrew Webster, wiolonczelistka Caroline Dearnley oraz pianista John Constable.
Utwór został zamówiony w 1983 roku przez duńską hrabinę Louise Lerche-Lerchenborg, wdowę po kompozytorze Poulu Rovsingu Olsenie. Kompozytor pisał go z myślą o członkach zespołu The Danish Trio, którzy mieli wykonać jego dzieło na festiwal muzyki współczesnej, organizowanym w rodzinnej posiadłości hrabiny. Kompozycja składa się z trzech części:
1) Lento. Largo,
2) Molto lento – Tranquillo, cantabile – Dolce,
3) Andante moderato – Tranquillo, cantabile.
Każda ma charakter powolnej medytacji, co podkreśla akordowa gra fortepianu oraz wielokrotne repetycje pojedynczych fraz i motywów w partiach wszystkich trzech instrumentów. Litanijną część finałową kompozytor rozpoczyna cytatem melodii niedzielnych nieszporów („Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu…”), rozwijanej i powtarzanej w dalszym przebiegu. W temacie tym zawarta jest jednocześnie aluzja do początkowego fragmentu IV Koncertu fortepianowego Ludwiga van Beethovena. Ponadto w toku rozwoju tej części kompozytor wprowadza temat o charakterze „skowronkowym” (od nazwiska hrabiny i nazwy majątku Lerchenborg).

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Recitativa i ariosa „Lerchenmusik” op. 53 na klarnet, wiolonczelę i fortepian
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  44'34"
 • tytuł oryginalny
  Recitativa i ariosa „Lerchenmusik” op. 53 na klarnet, wiolonczelę i fortepian

Język

 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.